Tradycją na Powiatowej Kolei Wąskotorowej w Środzie Wielkopolskiej jest organizacja pociągu specjalnego z okazji Zaniemyskich Bitew Morskich - letniej imprezy, na której co roku występuje wielu znanych lub trochę mniej znanych artystów. Pociąg pojechał 28 lipca 2012 r. ze stacji Środa Miasto do Zaniemyśla. W składzie pociągu znalazł się cały osobowy, kryty tabor, będący na stanie PKW, czyli cztery wagony 1Aw, jeden 3Aw oraz brankard serii Fxh. Pociąg poprowadził Px48-1756.

Px48-1756 przed szopą, przygotowywany do drogi. Maszyny były ustawione w ten sposób za czasów eksploatacji w PKP, ponieważ po wjechaniu do szopy komin ustawiony był bezpośrednio pod wyciągiem, co znacząco zmniejszało zadymienie.
Widok na całą parowozownię.
Peiks manewruje do składu. Po lewej odnowione wagony letniaki w nowych, ujednoliconych barwach PKW.
Skład pociągu specjalnego gotowy do odjazdu do Zaniemyśla.
Stacja Środa Wąsk. (dawna "Środa Przeładownia"). Pociąg wtacza się w peron, na którym oczekuje kilku podróżnych. W tle zabudowania średzkiej cukrowni.
W chwilę później.
W dwie chwile później.
Środa Wąsk. - Słupia Wielka
Poc. specjalny zjeżdża z tzw. "kipy", będącej wiaduktem nad normalnotorową linią Poznań - Kluczbork. W tle największy w Polsce silos cukrowy.
W chwilę później i paręset metrów dalej.
Pociąg zbliża się do przystanku Słupia Wielka.
Słupia Wielka - Annopole Wąsk.
Skład przekracza drogę lokalną.
Płaczki
Wjazd na stację.
Śnieciska
Krótki postój na stacji.
Śnieciska - Polwica Wlkp.
Pociąg przejeżdża przez most nad lokalną rzeczką.
Polwica
Skład zbliża się do przystanku.
Polwica
Pociąg przejeżdża przystanek bez zatrzymania.
Zaniemyśl
Wjazd pociągu specjalnego na stację przeznaczenia.
Pociąg specjalny ze Środy Miasto skończył bieg.
Oblot składu przez parowóz.
Pociąg gotowy do wyruszenia w drogę powrotną do Środy, który jednak nastąpi po zakończeniu lokalnej imprezy pokazem fajerwerków po zapadnięciu zmroku. W niedługi czas po wykonaniu zdjęcia przeszła burza.